З офіційним робочим візитом Хмельниччину відвідали посол Угорщини в Україні Ерно Кешкень та консул Антал Суромі. Дипломати зустрілися з очільниками міст Хмельницький та Кам’янець-Подільський та мали на меті посприяти налагодженню зміцнення економічних та культурних зв’язків між країнами. Але особливе місце у візиті делегації зайняла зустріч з Директором Хмельницького благодійного фонду «Хесед Бешт» Ігорем Ратушним та представниками громади, на що свої причини.
Про візит Ерно Кешкеня можна дізнатися з сюжету журналістів ТРК «Місто».
Історія Угорщини та України має багато спільних подій, однак не всі з них мають позитивні наслідки. Під час Другої Світової війни сталася трагедія, що стала спільною як для двох держав, так і для єврейського народжу. У 1942-му році до м. Кам’янця-Подільського фашисти та їх посібники пригнали кілька десятків тисяч євреїв (разом з військовополоненими кількість загиблих становить 85 тисяч осіб), яких розстріляли на колишній околиці міста. За братськими могилами, що тепер знаходяться мало не в центрі міста, доглядає як місцева влада, так і єврейська громада за сприяння Хмельницького благодійного фонду «Хесед Бешт». У 2009 році, після спільної реконструкції пам’ятників, сюди вперше завітав і консул Угорщини Антал Суромі, з чого й почалося знайомство з єврейською громадою Хмельницької області.
У м. Хмельницькому, окрім запланованих офіційних візитів, представники дипломатичного корпусу Угорщини завітали до Общинного Центру «Тхія», де познайомилися з роботою установи та мали нагоду поспілкуватися з представниками єврейської громади. До цього вони відвідали й Меморіал жертвам Голокосту на вул. Сільськогосподарській, який знаходиться на етапі реконструкції. Волонтери-архівісти ХБФ «Хесед Бешт» Семен Мільман та Леонід Западенко підготували гостям архівні дані, що надала після розсекречення Служба Безпеки України про обставини розстрілу колишніх земляків на території Хмельниччини.
Другого дня дипломати відвідали Кам’янець-Подільський, де також відвідали реконструйований Ощинний Центр та зустрілися з його очільницею Маргаритою Шопнік. Ця високопоставлена делегація стала першою, що побачила реконструйований ОЦ. Надзвичайно приємно було чути високу оцінку проробленої роботи (як і в ОЦ «Тхія») на користь громади.
Після прес-конференції у Кам’янець-Подільській міськраді гості разом із представниками місцевої ради вшанували пам’ять полеглих на місці масових розстрілів. У планах обох сторін – реконструкція та впорядкування території могил, позаяк всевладний час постійно вносить у загальну картину свої корективи.
Усі сторони зустрічей сподіваються на взаєморозуміння, загальний поступ та культурно-економічний обмін між країнами та громадами. Поєднані спільними подіями та вмотивовані прагненням взаємоінтеграції всі ми прагнемо розквіту та співпраці на користь суспільству.