14 December 1941 Gebitskomisar signed an order on the resettlement of Jews Proskurov with his property in the ghetto. It was established in the Jewish quarters, which were fenced with barbed wire. Гетто простягнулося від річки Південний Буг по вулиці Кам’янецькій до вулиці Подільської, по ній – до вулиці Проскурівського підпілля та знов до Південного Бугу. В Проскурові євреїв почали розстрілювати з осені 1941 year. Конвеєр смерті на повну потужність запрацював через рік – восени 1942 year. Євреїв розстрілювали в два етапи. На початку жовтня фашисти розстріляли мешканців гетто, в листопаді 1942 року були розстріляні в’язні робочого єврейського табору та спеціалісти, які там утримувались. Разом з місцевими євреями в місті Проскурів розстрілювали і єврейське населення навколишніх сіл.
Українці співчутливо допомагали євреям у важку годину. Не даремно нині у єврейському світі серед тих, хто врятував євреїв під час війни чи не найбільше українців удостоєно почесної єврейської відзнаки “Праведник народів світу”. Їх імена викарбувані на Алеї Праведників народів світу в Єрусалимі, серед них є і хмельничани: Марія Главацька; Дарія, Олександр і Володимир Шершуни; Євеліна Ларіонова, Людвига Пукас та багато інших.
Чимало євреїв служило в лавах Червоної Армії, in партизанських загонах, у підпіллand. За свої подвиги в боротьбі з фашизмом були нагороджені високими урядовими нагородами. Серед них – наші земляки, жителі Проскурова Герой Радянського Союзу Володимир Вайсер, відважний льотчик Ісаак Пресайзен. Їхніми іменами в Хмельницькому названі вулиці.
