Учасники проектів «Уроки історичної правди» і «Масорет», що діють у нашому Хеседі, побували в Сатанові. Не дивуйтесь, що наші поїздки туди відбуваються надто часто: Сатанів був колись єврейським штетлом, у ньому збереглося чимало історико-культурних і сакральних пам’яток, і ми як істинні дослідники історії іудеїв Поділля щоразу знаходимо щось нове.
Звісно ж, кожного приваблює відреставрована Велика холодна синагога своєю незвичною історією, оповитою легендами. А ще – трьома знаменитими каменями, постоявши на яких і молитовно попросивши у Всевишнього зцілення та всіляких гараздів для себе й близьких, можна сподіватися на здійснення своїх бажань. Уже відомо, що Г-сподь допоміг сотворити дива багатьом людям, котрі щиро помолилися, стоячи на тих каменях.
Ми дуже вдячні екскурсоводу Олександру Ніщенку, його екскурсії надзвичайно цікаві. Наче повертаєшся в прадавні часи і переживаєш разом з клойзом часи його розквіту й трагічні моменти. З 30-х років минулого століття синагога перестала діяти як культова споруда. А в останні роки, відроджена й оновлена, вона приймає не тільки туристичні групи, а й іудеїв з усього світу. Тут проводяться богослужіння, святкуються шабати і іудейські свята.
Потім учасники проектів відвідали сатанівський некрополь – музей просто неба. Дивишся на стели і розумієш: це не просте каміння, а промовляюче, оберіг пам’яті. Важко повірити, що зробили їх скромні невідомі ремісники, а по суті – істинні художники, адже вони зуміли одухотворити камінь, вдихнути в нього думку, трепет живого почуття. Стели з великою кількістю елементів і символів стали подібними до скрижалей. Древнє життя тут віднайшло своєрідне звучання.
Ми намагалися розшифрувати найбільш збережені на сатанівському кіркуті пам’ятники. Більшість символів зрозуміли. Хочеться, щоб і інші зрозуміли та гідно оцінили духовну вартість мацев, що дійшли до нас із сивої давнини, й зберегли їх для нащадків.






