Такого обласний центр ще не бачив: одночасно сім екскурсійних груп неквапно прогулюються центрально вулицею міста, розглядають історичні будівлі та слухають жваві розповіді екскурсоводів. Це не туристичний бум чи масова навала туристів – відбувається випуск слухачів спільного проекту Управління культури і туризму Хмельницької міської ради та Хмельницького благодійного фонду «Хесед Бешт». «Школа Гідів», яка входить до програми «50 кроків, що змінять місто» працювала цілий місяць, аби збагатити міську спільноту кваліфікованими екскурсоводами.
За словами ментора проекту «Школа Гідів» Менеджера з інформації Хмельницького благодійного фонду «Хесед Бешт» В’ячеслава Нагнибіди, підготовка екскурсоводів – надзвичайно важлива річ. У Хмельницькому є багато гарних істориків та краєзнавців, які досконало знають історію та факти, однак хороший історик і хороший гід – дещо різні речі. Слухачів проекту навчали основам ведення піших екскурсій та автобусних турів, методикам роботи з групою, подачі інформації та використанню додаткових можливостей, таких як роздатковий матеріал чи залучення у звичні маршрути розташованих на місцевості закладів. Адже у справжнього гіда важливо все: від зовнішнього вигляду і до набору його «екскурсійного кейсу».
Учасниками проекту стали, в основному, працівники закладів освіти та культури. Дехто вже володів досвідом проведення екскурсій, але більшість вчилися з чистого листа. За місяць навчання учасники проекту займалися в музейних приміщеннях Общинного Центру «Тхія» та виходили у місто, їздили у екскурсійному автобусі проекту «Bus City Tour», спостерігали за роботою майбутніх (ще на той час) колег та складали власні маршрути й тексти екскурсій. Теоретичною базою слугували роботи іменитих істориків та краєзнавців нашого міста, вузькоспеціалізовані видання, які описують окремі теми розвитку місцевості від часів Плоскировець (1431 рік) і до сучасного Хмельницького.
Випуск «Школи Гідів» пройшов відповідно до мети проекту. О 14:00 на майданчику біля «Дитячого Світу» зібралися як гіди, так і спеціально запрошені слухачі. Ними стали співробітники різних управлінь Хмельницької міської ради, яких спеціально запросили в якості перших неупереджених екскурсантів. Задля збереження інтриги випускники до останнього не знали, із ким вони сьогодні прогулюватимуться містом. Сигналом початку слугувала мелодія з пісні «Проскурівський Вальс», який щогодини відіграє годинник на вежі кінотеатру «Планета».
Синхронна екскурсія для семи груп тривала близько сорока хвилин. За цей час люди подолали відстань від «Дитячого Світу» до кінотеатру ім. Т. Г. Шевченко, зупиняючись біля важливих історичних будівель. Це розвіює переконання багатьох скептиків про те, що у нашому місті немає на що дивитися: загалом, самою лише Проскурівською можна гуляти близько двох годин! У кінцевій точці маршруту на людей вже очікували організатори проекту.
В присутності екскурсантів, які щойно були свідками «дипломних робіт», сертифікати про успішне навчання вручили Начальник Управління культури і туризму Хмельницької міської ради Артем Ромасюков і Директор Хмельницького благодійного фонду «Хесед Бешт», Заслужений працівник соціальної сфери України Ігор Ратушний. Артем Євгенович привітав випускників та подякував слухачам, а також вручив випускникам футболки зі символікою міста Хмельницького, які в майбутньому стануть характерною розпізнавальною рисою в діяльності гідів.
Розвиток туризму – стратегічний напрямок для Хмельницького, тому збільшення кількості кваліфікованих гідів піде лише на користь. У нашому місті є надзвичайно багато цікавих місць, про які не знає більшість хмельничан, тому співпраця влади і громади, прикладом якої стала «Школа Гідів», йде на користь усім містянам та підвищує культуру нашого суспільства.
а можна контакти когось з гідів?