Сьогодні у Хмельницькій обласній бібліотеці для юнацтва відбувся захід для учнів 6-А та 6-Б класів ЗОШ №19 з етнографії рідного краю. Дітей знайомили з єврейською общиною – житямм, побутом та духовністю представників одної з найдавніших етнічних груп, що проживали на Поділлі й лишили неоціненний вклад у історію та культуру краю. Для цього бібліотека запросила Менеджера з інформації ХБФ “Хесед Бешт” В’ячеслава Нагнибіду, який прийшов не з порожніми руками, прихопивши для видовищності багато експонатів з Музею Єврейського Побуту, що у Общинному Центрі “Тхія” на Кам’янецькій, 58/1.
Колись євреї становили 60% населення нашого міста, міжнаціональні зв’язки були міцними та інтегрованими, тому більшість людей були добре обізнані у культурі один одного. Після Другої Світової війни община майже занепала, а з часом єврейська культура для подолян стала чимось далеким, диковинним. Попри широку просвітницьку роботу ХБФ “Хесед Бешт” та закладів культури міста, до широкого загалу важко донести усі особливості єврейського колориту.
Утримати увагу великої кількості дітей одночасно – доволі складне завдання. Монотонна лекція тут матиме нульовий ефект, на противагу активного дійства, не позбавленого великої кількості візії, живого контакту й, звісно, гумору. На свій вік шестикласники виявилися надзвичайно кмітливими та активними, вони не лише слухали, але й задавали запитання, брали участь у обговоренні й з інтересом розглядали усі предмети й літературу, що були розкладені на виставкових столах. Особливий інтерес викликали єврейський календар та алфавіт. Також, експерементальним шляхом серед бажаючих хлопчиків було доведено, що кіпа не спадає з голови навіть без фіксації “невидимками”. Великий інтерес не лише серед дітей, але й дорослих, які були присутні у залі, викликали ханукія, шофар, талес та бесамім, які можна було потримати в руках і, у випадку з пахощами для Авдали, – понюхати.
Година лекції промайнула швидко, весело та з користю. Сподіваємося, що діти надовго запам’ятають інформацію про єврейську громаду. В подальшому це має гарно відобразитися на розвитку юних українців, унеможливити вкорінення у їхній уяві божевільних антисемітських міфів про євреїв, які, на жаль, досі трапляються у побуті. Толерантність можлива лише за умови обізнаності, тому ми переконані, що разом із партнерськими організаціями, як Хмельницька обласна бібліотека для юнацтва, ми йдемо правильним шляхом.