Ми завжди раді зустрічі з вами!
  
  
Представництва
Корисні посилання
“Hesed Bend”
Наше опитування
Чи присутній у нашому краї антисемітизм?
Статистика
IMG_9183

Олександр Хенвін показує свій фотоальбом Валентині Голубковій

«Клуб цікавих зустрічей» зібрався на чергове засідання, присвячене визволенню Проскурова від німецько-фашистської окупації. Згадували не лише події буремних часів, але й героїв-проскурівчан, які брали участь у бойових діях та були вихідцями з єврейської громади: Володимира Вайсера та Ісаака Присайзина. Про останнього було розкрито багато цікавих фактів життя та фронтового шляху з виступу родича Ісаака Зіловича – клієнта Хмельницького благодійного фонду «Хесед Бешт» Олександра Хенвіна.

Зустріч клубу почала Людмила Шварцман. Вона оголосила тему зібрання та приготувала аудиторію до показу документального фільму «Звільнений Проскурів». Ми пропонуємо вашій увазі опрацьовану версію цього фільму (натиснути тут). Оригінал не має звукового супроводу, тому деякі моменти коментувалися ведучою. Переглядаючи відео, не можна без жалю споглядати понівечені хати, розбиті шляхи та німецькі таблички з назвами наших вулиць на будинках. Учасники клубу без проблем впізнавали будинки, які збереглися й до сьогодні, пейзажі, які й донині бережуть пам’ять про ті часи. Зараз не віриться, що колись тут була війна, але вона була і про неї слід пам’ятати.

Про героя Радянського союзу Володимира Зельмановича Вайсера розповідала його двоюрідна сестра Бетя Ісаківна Криштун. Подвиг командира танку закарбований в історії війни та перемоги. Наш сайт та газета Шалом Алейхем неодноразова публікували матеріали про Володимира Вайсера. Цього разу аудиторія більше дізналася про юність та довоєнні роки майбутнього Героя Радянського Союзу.

А от пілоту Ісааку Присайзину «Героя» не дали. Так, саме «не дали», позаяк аналогічний подвиг Миколи Гастело наш земляк виконав набагато раніше! Про це свідчать як архівні документи, так і усні підтвердження. Однак національність пілота завадила тогочасному командуванню визнати його Героєм.  Однак пам’ять не минулася просто так: у місті є вулиця, названа на честь Присайзина. А, як відомо, на честь зовсім простих людей вулиці не називають.

Детальніше про Ісаака Присайзина розповів краєзнавець та волонтер ХБФ «Хесед Бешт» Леонід Западенко. Він звернув увагу слухачів, що родина Присайзинів жила у Проскурові з діда-прадіда. Це були корінні Проскурівські євреї з притаманним нашим міщанам колоритом. Загалом, Леонід Петрович постійно наголошує, що «…всі ми родом зі Штетлу Проскурів…» Завдання ж «Клубу цікавих зустрічей» – познайомити його учасників з непересічними особистостями, які також «родом зі Штетлу Проскурів».

Добавить комментарий

Войти с помощью: 

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Розділи новин
Календар новин
Май 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Апр    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Наші видання
Відеосюжети
Музейні програми
Оберіть мову/Select lenguage
UA EN

Оберіть мову/Select lenguage
UA EN
Календар свят
Еврейские праздники
Зажигание свечей