Ми завжди раді зустрічі з вами!
  
  
Представництва
Корисні посилання
“Hesed Bend”
Наше опитування
Чи присутній у нашому краї антисемітизм?
Статистика

Трагедія«Проскурівська кривава баня» – трагедія, яка забрала 15 лютого 1919 року життя у 1600 наших земляків. На їх пам’ять у Хмельницькому височіє єдиний в Україні меморіал жертвам погрому. Споруджений у 1925 році коштом общини, у 2000 був реконструйований силами Хмельницького благодійного фонду «Хесед Бешт». До чергової річниці трагічної дати Фонд провів круглий стіл з істориками, краєзнавцями та духовенством. На зібранні була презентована збірка матеріалів щодо погрому, упорядкована волонтерами Фонду.

Круглий стіл мав на меті згадати трагічні події, поділитися напрацюваннями щодо вивчення даної теми й згадати героїв, які ціною власного життя рятували інших. Директор ХБФ «Хесед Бешт» Ігор Ратушний сказав про те, що біль утрат минулого часу до сих пір дається взнаки. Але життя триває, тому слід пам’ятати історію та закладати надійні підвалини толерантного сьогодення, аби трагедій більше не ставалося ні у єврейській, ні у інших громадах. Саме задля цього Фонд проводить численні дослідницькі роботи, залучає волонтерів та співпрацює з різними установами.

Збірка документів, яку презентував краєзнавець та волонтер ХБФ «Хесед Бешт» Леонід Западенко на пару з волонтером Семеном Мільманом, викликала схвальні відгуки та неприховану цікавість в учасників круглого столу. Особливістю збірки є публікація списків загиблих, які були складені після опрацювання архівних матеріалів. До цього часу питанням імен переймалося небагато дослідників, тому більшість загиблих були безіменними.

Відомий історик, співробітник краєзнавчого музею Сергій Єсюнін високо оцінив пророблену роботу. Він також вніс конкретні пропозиції щодо вдосконалення збірки, що значно розширить її інформативну частину. Представники Державного архіву Хмельницької області також зробили вагомий внесок – передали ХБФ «Хесед Бешт» архівну копію звіту про погром у Проскурові на 15 аркушах, складений 1919 року. Цей документ також увійде до збірника. Варто зауважити, що матеріали Фонду зберігатимуться у архівному підрозділі Хмельницького благодійного фонду «Хесед Бешт», який є підрозділом Державного архіву Хмельницької області. Таким чином, користуватися збіркою при належному запиті можуть як люди, що звернуться у Фонд, так і ті, хто звернеться в архів.

Неможливо було обійти увагою й персону отця Климентія Качеровського, якому вдалося переховувати в буремний час до двохсот євреїв. За відмову видати їх задля розправи отець сам розплатився з життям. Про цей жахливий випадок розказував отець Сергій. Також на круглому столі був присутній прямий нащадок о. Климентія, внук Олег Качуровський (прізвище зазнало змін від помилок при оформлені документів – прим. авт.). Його спогади та свідчення пролили світло на певні аспекти, які раніше були невідомими.

Добавить комментарий

Войти с помощью: 

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Розділи новин
Календар новин
Март 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Фев    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Наші видання
Відеосюжети
Музейні програми
Оберіть мову/Select lenguage
UA EN

Оберіть мову/Select lenguage
UA EN
Календар свят
Еврейские праздники
Зажигание свечей